Az idén feleségem és én két fiúgyermekkel (8 és 1 évesek) neki vágtunk a horvát Adriának. Az utazásunk előtt már megterveztük az előre látható költségeket. Szerencsére egy horvátországi nyaralásnál kevés a rejtett költség, így az árak ismeretében elég jól tervezhető egy ilyen kiruccanás. A végösszeg négyünknek 1 hétre kerekítve 300.000 Ft.
Baška, Bunculuka-öböl, Fotó: purger
Úticél, szállásfoglalás
Egy fontos szempont volt, hogy minél kevesebbet utazzunk. Így a Kvarner-öbölre esett a választás. Szeretem közvetlen a tulajdonosnál foglalni a szállást. A Krk-szigeten lévő Malinskában sikerült egy egész nagy (60 nm) apartmant foglalni 350 euróért (kb. 115.000 Ft az előleg utalásának bankköltségével együtt) a júliusi főszezonban. A kutatásom alapján hasonló apartmanok ára 300-600 euró között mozog. Úgy éreztük, ezzel a foglalással jól jártunk.
Utazás, közlekedés
Horvátország alapvetően az autós turisták országa. A tengerpartra vonattal és busszal is le lehet jutni. A nagy forgalom és dugók ellenére még mindig személyautóval a leggyorsabb és legkényelmesebb az utazás. Budapestről indultunk saját autóval. A távolság 520 km Malinskáig, javarészt autópályán haladva. Reggel 6-kor indultunk Budapestről és 15 órára értünk a szállásunkra (9 óra utazás/vezetés és pihenők).
Sokan ajánlják az ENC készülék beszerzését, amellyel a kapuknál horvát autópálya díjat lehet egyszerűen és gyorsan fizetni. A tapasztalataink alapján ez nem jelent számottevően gyorsabb áthaladást a fieztőkapuknál. Mi bankkártával összesen horvát autópályáért 267 horvát kunát fizettünk (kb. 12.000 Ft).
Üzemanyag, tankolás: a kocsink LPG-vel üzemel. 9 litert fogyaszt 100 km-en, 210 Ft-os LPG-vel számolva az oda-vissza út (2 x 520 km) üzemanyag-költsége 20.000 Ft. Mi továbbá helyben is autóztunk elég sokat (kb. 500 km-t), így a teljes üzemanyag költség 30.000 Ft. Továbbá a megtett 1.500 km-re tapasztalataim alapján le lehet osztani 10.000 Ft szervízköltséget is. Tehát a teljes, a megtett kilométerektől függő személyautó költségünk 40.000 Ft.
Szállás
A szállásunk egy kellemes kis apartmanházban volt. A ház földszintjén 3, a beépített tetőterében további 2 apartman volt. Mi az nagyobb, kb. 60 nm-es tetőtérit kaptuk. Maga a konyha akkora volt a 2 kanapéjával hogy ott akár aludhatott volna még plusz 2 vendég. A tetőtéri apartmanok előtt hatalmas nagy terasz volt (kb. 50 nm), amelyből egy részét rögtönzött megoldással lekerítettük az 1 éves kisfiunknak, aki itt szabadon járkálhatott. Az apartman udvarán található volt egy kőből épült kerti grill. Ennek külön örültem, mert szeretünk rostélyozni. Ahogy már fentebb írtam, az apartman teljes díja idegenforgalmi adóval együtt 115.000 Ft volt egy hétre.
Étel-ital
Habár az apartmanban volt egy teljesen felszerelt konyha, de nem szerettünk volna sok időt étel készítésére fordítani. Legfeljebb 1-1 alkalommal olyan ételt készített a feleségem, ami 15 perc alatt elkészíthető (zacskós leves, tészta főzése).
Indulás előtt itthon bevásároltunk. Olyan élelmiszereket vettünk, amelyek azonnal fogyaszthatók, vagy rövid idő alatt elkészíthetők. Szeletelt felvágottak és -szalámik, zsemle, szeletelt kenyér, virsli, készétel és májkrém konzervek. A hűtést igénylő élelmiszerek hűtőtáskában, jégakkukkal tökéletesen hidegek maradnak az utazás alatt. A kisebbik fiúnak a szükséges baba ételeket, a nagyobbnak a kedvenc párnácskáját is megvettük. Vittünk egy karton tejet, 10 doboz sört, liter bort, valamit 24 db fél literes ásványvizet. Ezeket mind ott is meg lehetett volna venni, viszont egyrészt ott átlagosan 20-40%-kal drágább az élelmiszer. Így több mint 10.000 Ft-ot megtakarítottunk. Másrészt plusz időt se szerettünk volna tölteni az ottani nagybevásárlásokkal. Inkább strandolni mentünk.
Indulás előtt 42.000 Ft-ért vásároltunk, helyben 39.000 Ft-ot költöttünk bevásárlásra. Külön étterembe nem mentünk. Pár alkalommal utcai pékségekben vásároltunk friss pékárut. Így összesen 85.000 Ft-ot költöttünk ételre.
Egyéb kiadások
Szerencsére Horvátországban, ha az ember megoldja a közlekedést, a szállást és étkezést, akkor egy takarékos nyaralás esetében további jelentősebb kiadásokkal már nem feltétlenül kell számolnia.
Mi a nyaralásunk másnapján ellátogattunk a szomszédos szigetre. Krk-szigetről komppal átkeltünk a Cres-szigetre majd vissza. Itt Meragtól Mali Lošinjig majd vissza autóztunk (2 x 70 km). A komp díja személyautónak és négyünknek 2 x 7.250 azaz 14.500 Ft volt.
Mi szeretjük a csendesebb, természetközelibb, de egyben minden kényelmi funkcióval felszerelt strandokat. Ilyenek számunkra a naturista kempingek strandjai. Tapasztalatunk alapján itt csendesebben lehet napozni, fürdőzni, mint a nagy városi strandokon. Három alkalommal váltottunk napi kemping belépőt. Ez 10 ezer forintba került nekünk. Apróbb kötéseink, amin, ha akar az ember, tényleg tud spórolni, 20.000 Ft-ot tettek ki egy hétre négyünknek. Ebben benne volt egy palack helyi bor (3.400 Ft) illetve sok egyéb apróbb költések, mint pl. fagylalt a tengerparton (300 Ft/gombóc), focis matrica a nagyobb fiúnak, parkolás a frekventáltabb helyeken (általában 200 Ft/óra), nassolni valók, mosdóhasználat.
Kiadások összesen
A 7 napos tengerparti nyaralásunk négyünkre ennyibe került:
Kiadás típusa |
Összeg (Ft) |
Szállásdíj |
115.000 |
Bevásárlás itthon |
42.000 |
Bevásárlás HR |
39.000 |
Pékség |
4.000 |
Kisebb vásárlások |
20.000 |
Tankolás |
30.000 |
Autó amortizáció |
10.000 |
Komp |
14.500 |
Horvát autópálya |
12.000 |
Kemping belépők |
10.000 |
Összesen |
296.500 |
Hogy a közel 300.000 Ft kevés-e vagy sok, embere válogatja, kinek mi a sok. Ha tengert akarunk látni főszezonban, Európában maradni és kulturált körülmények között pihenni, valamint a saját autónk kényelmét élvezni, akkor még mindig a horvát tengerpart az, amelyik elérhető távolságban és elérhető áron van. De akár egy alaposabb tervezéssel belföldi úti célt is választhatunk, ahol ugyanúgy egy hetet együtt lehet a család és csak a kikapcsolódásról szól ez az egy hét. Egy ilyen belföldi nyaralást jelentősen kevesebből ki lehet hozni akár még nagyobb kényelemben, hasonlóan annyi élménnyel, mint egy horvát tengerparti utat.